• Warsztaty kulinarne

• 18.03.2018
        • W dniu 16 marca  2018r. odbyły się Warsztaty Kulinarne z serii Mikser kulinarny w ramach projektu Szef dla młodych talentów w Akademii Inspiracji Makro w Warszawie.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich

Tematem przewodnim spotkania były:

Wołowina QMP i owoce morza

W programie był m.in.:

• edukacyjny pokaz kulinarny poprowadzony przez Pawła Serafina – Szefa Kuchni Akademii Inspiracji MAKRO,
          • prezentacja o owocach morza Piotra Zycha, starszego specjalisty ds. ryb w MAKRO,
          • wołowina i system QMP – prezentacja Alicji Wierzbickiej i Józefa Wojewódzkiego
          • vademecum sommeliera wodnego według Matiasa Glusmana, sommeliera wodnego i eksperta Coca-Cola,
          • test wiedzy i mini-konkursy, w których do wygrania będą nagrody – w tym tygodniowe staże oraz gadżety.

Agnieszka Karnas

• Warsztaty kulinarne z gęsiny

• 18.03.2018
        • W dniu 1 marca 2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne z gęsiny. Zostały one zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Tematem szkolenia była „Rola i znaczenie drobiu w żywieniu człowieka”. Szkolenie to było skierowane do doradców rolniczych z całej Polski.  W warsztatach wzięły udział również dwie nauczycielki przedmiotów zawodowych gastronomicznych teoretycznych i praktycznych Pani Agnieszka Karnas oraz Pani Wiesława Mordzonek.

Pokaz kulinarny połączony był z wykładami i warsztatami. Wykład dotyczył hodowli gęsi oraz wartości odżywczej mięsa z gęsi. Wygłosili go Pan Andrzej Klonecki, Prezes Fundacji oraz Pani dr. Inż. Halina Bielińska.

Następnie Pani Anna Marek, przedstawicielka Fundacji zaprezentowała luzowanie gęsi (usuwanie kości) oraz sposoby sporządzania potraw z mięsa gęsi: gęś nadziewana, gęsi pipek oraz pierogi z farszem z mięsa gęsiego.

Mięso z gęsi stanowi od wieków stałą pozycję w jadłospisie Polaków. Takie produkty lokalne jak gęsi pipek, półgęsek, smalec, pasztety czy inne wyroby z gęsiny, są naturalnym zasobem dziedzictwa kulinarnego regionu Kujaw i Pomorza. Wysoki poziom dobrostanu pozwala zaliczać gęsinę do zdrowej żywności posiadającej unikatowe walory smakowe i zdrowotne. Gęsi te chowane są w ekologicznym, czystym środowisku dzięki istnieniu dużej dostępności naturalnych pasz, zielonek, korzystaniu ze swobodnych wybiegów i dostępności wody. Mięso funkcjonalne z gęsi może być uznawane za antidotum na choroby XXI wieku i zmęczenie cywilizacyjne. Konsumpcja tradycyjnych wyrobów z gęsiny jest formą wsparcia całego sektora rolnictwa dbającego o zachowanie dziedzictwa kulinarnego polskich regionów

• Najsmaczniejsza potrawa wielkanocna - konkurs

• 18.03.2018
        • W piątek 9 marca klasa 2 TH wraz z panią Grażyną Piwnik zorganizowała konkurs na najsmaczniejszą potrawę wielkanocną. Uczniowie zaprezentowali między innymi kurczaczki zrobione z jajek, marchwi oraz pieprzu. Znalazła się również pasta z makreli i jajek podana na delikatnym chlebie żytnim. Nagrodą były oceny celujące z przedmiotu zawodowego.

Klaudia Połeć, klasa 2 TH

• Wystawa pt. "Święta Bożego Narodzenia w niewoli niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej"

• 06.03.2018
        • Dnia 05 marca 2018 roku uczniowie klasy I TH i I TŻ wraz z wychowawcami: Panią Lidią Kałużną i Edwardem Braszkiewiczem, brali udział w wystawie pt. "Święta Bożego Narodzenia w niewoli niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej" zorganizowanej  na terenie Starostwa Powiatu Zachodnio-Warszawskiego ze zbiorów:

- Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

- Muzeum Katyńskiego

- Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.