Uczeń naszej szkoły – Maciej Kruk (kl.2TŻ) wywalczył złoto w V Świętokrzyskim Turnieju Kickboxingu w formule Low Kick.
Jesteśmy dumni z Macieja Kruka!!!
GRATULACJE!!!
Uczeń naszej szkoły – Maciej Kruk (kl.2TŻ) wywalczył złoto w V Świętokrzyskim Turnieju Kickboxingu w formule Low Kick.
Jesteśmy dumni z Macieja Kruka!!!
GRATULACJE!!!
3 września w całym kraju oraz poza granicami Polski odbywa się 11. edycja akcji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z tego względu przy wielkim zaangażowaniu uczniów postanowiliśmy zorganizować własne, szkolne czytanie utworów naszego narodowego wieszcza. Dodaliśmy do tego ciekawostki i fakty z życia artysty, zainscenizowaliśmy balladę "Romantyczność" otwierającą debiutancki tomik Mickiecza. Nie zabrakło też wokalnych aspektów- mogliśmy usłyszeć ciekawą aranżację muzyczną wiersza " Do * w sztambuch" w wykonaniu stałego duetu, czyli Wiktorii i Natalii z klasy 3 TŻ5.
Ze swojej strony serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie!
Anna Topolska
Od 1998 roku 13 listopada obchodzimy Światowy Dzień Dobroci. Podobno im więcej dobra dajesz, tym więcej go otrzymujesz. Dzieląc się nim, zyskujesz i pomagasz także samemu sobie.
Czym jest dobroczynność? Jakie znaczenie mają małe gesty?
Po ciekawej prezentacji wprowadzającej w temat dobroci każdy mógł uczestniczyć w różnych atrakcjach przygotowanych przez klasy: ciepła herbatka, dekorowanie babeczki i ofiarowanie jej komuś, komu dobrze życzymy, dzielenie się miłym słowem, tworzenia łańcucha czy kalendarza dobrych myśli ...
O dobroci i wielu innych kwestiach ziązanych z nią mogliśmy dziś porozmawiać. Ten dzień był też okazją do mówienia miłych słów i wykonywania ciepłych gestów, których nigdy za wiele...
"Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego. " (Blaise Pascal).
Życzliwość, którą należy promować przez cały rok, ma wiele odcieni, a wyrazić ją można na różne sposoby...
Zapraszamy do fotorelacji!
Anna Topolska z SU
Kinga Wojcieszek
W dniu 10.11.2022 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkól Nr1 przygotowana przez nauczycieli Edwarda Braszkiewicza, Lidię Kałużną i Agnieszkę Konrad. Natomiast 11.11.2022 roku w uroczystej mszy świętej za ojczyznę o godzinie 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ożarowie Mazowieckim uczestniczył poczet sztandarowy szkoły z opiekunem Panem Edwardem Braszkiewiczem.
Edward Braszkiewicz
Radość świętowania ponad stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyła uczniom Zespołu Szkół Nr 1 w Ożarowie Mazowieckim, którzy 10 listopada 2022r. mieli okazję uczestniczyć w uroczystym programie artystycznym przygotowanym przez p. Lidię Kałużną oraz p. Edwarda Braszkiewicza.
W dniu 27.10.2022 r. (czwartek), w ramach akcji pt.”Szkoła pamięta”, klasa III TH wraz z wychowawcą i nauczycielką języka polskiego uczciła pamięć powstańców warszawskich, Janusza Kusocińskiego i żołnierzy września 1939 roku
Edward Braszkiewicz
Co jest wartościowe we współczesnym świecie? Czy każdy z nas rozumie pojęcia przyjaźni, współpracy czy zaufania? O tym i wielu innych kwestiach mogliśmy żywo podyskutować na nieocenionej lekcji bibliotecznej, na którą wybraliśmy się w październiku. Za nami kolejne,ale pierwsze w tym roku szkolnym, spotkanie z p. Ewą Pawlak, która jest naszym duchowym przewodnikiem po świecie wartości. Nie obyło się znowu bez ciekawych pytań,ciepłych gestów, życzliwych uśmiechów oraz refleksji o tym, co w życiu jest znaczące...
Klasy 3 TŻ, 3 TH oraz 1 LO przedstawiały kreatywne pomysły, egzystencjalne myśli i potrafiły zaskakiwać dojrzałością. Miały też okazję obejrzeć wystawę o Adamie Mickiewiczu i jego świecie "Ballad i romansów".
Wartości to cechy, zachowanie lub normy zwykle cenione przez jednostkę czy społeczeństwo. Większość wartości się zmienia, są dostosowywane do realiów życia, jednak istnieją te nadrzędne, szczególnie ważne, które wyznaczają zachowania człowieka- w głównej mierze są to wartości moralne, tj. miłość, wolność, godność czy przyjaźń.
Minione zajęcia pokazały, że pomimo życia w świecie pełnym chaosu, niektóre wartości pozostają ponadczasowe i nikt ani nic tego nie zmieni...
Anna Topolska
Tradycją naszej szkoły są uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, którym towarzyszą życzenia i podziękowania skierowane do wszystkich pracowników naszej szkoły oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych złożone na sztandar szkoły. Od tego dnia pierwszoklasiści stają się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. W tym roku uczniowie klas pierwszych brali udział w licznych konkursach. Było naprawdę ekscytująco!
W dniu 4.10.2022r. w Błoniu odbyły się Powiatowe Finaly w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Drużyna chłopców zajęła 2 miejsce. Gratulacje i podziękowania!
Dnia 22 września uczniowie klasy 2 tż wraz z wychowawcą i psychologiem szkolnym poznawali Kampinoski Park Narodowy. Trasa wiodła czarnym, urozmaiconym szlakiem z Truskawia do Palmir. Na początku powitały nas urokliwe rozległe łąki w postaci torfowisk w rezerwacie ścisłym Niepust . Szlak prowadził do wydmy Zdrojowa Góra, na której odkryto ślady osady sprzed około dwóch tysięcy lat - młodsza część lasu. Starszy drzewostan to rezerwat ścisły Cyganka i zespół leśny boru mieszanego przechodzącego w sosnowy. Wyzwaniem pełnym emocji dla uczestników było odnalezienie bunkru, przy którym trzeba było zmienić kierunek wyprawy. Pogoda dopisywała, uczniowie dzielnie dotarli do celu.
Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski olimpijczyk Janusz Kusociński, oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Zbrodnie, o których świat nigdy nie miał się dowiedzieć, wyszły na jaw dzięki leśnikom i miejscowej ludności. Po zwiedzeniu muzeum i cmentarza brukowaną Palmirską Drogą wróciliśmy do Truskawia.
Lidia Kałużna
W dniu 10 września 2022 r miały miejsce na cmentarzu wojennym w Ołtarzewie uroczystości z okazji 83 rocznicy Bitwy Ołtarzewskiej. W tym dniu mieszkańcy z okolic Ożarowa i Ołtarzewa uczcili w uroczysty sposób pamięć o swych bohaterach. Uroczystości zostały uwieńczone symbolicznym złożeniem kwiatów na grobach bohaterów, modlitwą i apelem poległych.
Z tej okazji na Cmentarzu Wojennym w Ołtarzewie odbył się uroczysty Apel Poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na zaproszenie Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pana Pawła Kanclerza na uroczystość przybyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, administracji państwowej, duchowni oraz delegacje szkół z pocztami i mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego. Po wystąpieniu Burmistrza, modlitwie oraz Apelu Poległych żołnierze oddali potrójną salwę honorową. Uroczystość na cmentarzu zakończyło odegranie utworu „Śpij Kolego”.
Natomiast nie planowana była kolejna edycja widowiska historycznego pt. „Bitwa Ołtarzewska 1939”. W której w poprzednich latach występowali pasjonaci historii i militariów prezentując krótki epizod walki Armii Łódź na terenie naszej gminy z dnia 13 września 1939 roku. Rekonstrukcja była organizowana przez Stowarzyszenie Historyczne PATRIA. Do udziału w tej inscenizacji zaproszono też Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Organizatorzy wprowadzali zgromadzoną widownię w nastrój tamtych czasów zaczynając od głośnego sygnału syren oraz od pojawienia się gazeciarzy rozdającym widzom Kurier Codzienny opisujący zbrojną napaść Niemców na Polskę. Atmosferę wojny poczuliśmy dzięki zastosowaniu środków pirotechnicznych oraz pojawieniu się na terenie inscenizacji żołnierzy z bronią i pojazdów z epoki, a potyczki i zmagania walczących można było śledzić niemalże na wyciągnięcie ręki. Przez kilkadziesiąt minut mogliśmy uczestniczyć więc w żywej lekcji historii naszych dziejów. Szczególnie duży podziw musiało wzbudzać umundurowanie i uzbrojenie oraz wyposażenie naszych strzelców konnych. Sekcja niemiecka GRH 9 PSK prezentowała zbudowaną przez siebie i cieszącą się wielkim zainteresowaniem replikę niemieckiego samochodu pancernego KFZ – 13. Niecodziennych wrażeń dostarczyła scena palenia się w/w samochodu.
Przygotował
mgr Edward Braszkiewicz
W dniu 2 czerwca odbyły się finały Wiosennego Turnieju Strzeleckiego
o tytuł najlepszego strzelca wiosny i roku szkolnego 2021/2022.
Po zaciętych, ale sportowych zmaganiach, a nawet dogrywkach wyłoniono MISTRZÓW strzeleckich:
- w grupie dziewcząt:
GARGAS EWELINA TH – 79 pkt - mistrz strzelecki;
RUUTKOWSKA EWELINA – I TŻ – 78 pkt;
- grupie chłopców:
KRUK MACIEJ – I TŻ – 78 pkt – mistrz strzelecki;
WALERIAN JAKUB – II TŻ – 78 pkt;
MŁODKOWSKI STANISŁAW – III TŻ/4 – 78 pkt;
KUZNIETSOV OLEKSANDR – II TH – 78 pkt;
KUZMENKO DENYS – I TŻ – 77 pkt;
POŁAWSKI KACPER – II TH – 76 pkt;
KOBZA-ORRŁOWSKI ADAM – II TŻ – 73 pkt;
SĘDROWSKI PATRYK – II TH – 71 pkt.
Wszyscy zawodnicy pogratulowali sobie sukcesów strzeleckich. Na mój wniosek Rada Szkoły ufundowała w/w uczniom pamiątkowe puchary i medale.
Ponadto dwoje uczniów zostanie wyróżnionych medalami pamiątkowymi za aktywny udział i propagowanie honorowego krwiodawstwa w szkole:
BADOWIEC Julia i SZCZEPANIAK Michał – oboje z III TŻ/4
Powiat Warszawski Zachodni i Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego planowali zawody tego typu od września 2021 roku. Uczniowie przeszli fachowe przeszkolenie prowadzone przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Pandemia i inne przedsięwzięcia organizacyjne oddalały terminy. Po zakończeniu nauki, ubyli najlepiej wyszkoleni absolwenci. Przypadki losowe spowodowały, że zamiast dwu drużyn trzeba było organizować na szybko jedną.
Ostatecznie 27 maja br. wystartowała nasza najlepsza drużyna ratowników, a właściwie ratowniczek w składzie: Julia BADOWIEC, Martyna BURDZIŃSKA, Wiktoria BUJAK, Natalia BOGUSZ i Ewelina GARGAS.
Dziewczyny dzielnie walczyły o zasłużone punkty z uczniami klas ratowniczych i ostatecznie zajęły III miejsce z niewielką różnicą punktów.
Jako kierownik drużyny, serdecznie Wam dziękuję za sportową postawę i nieugiętą wolę walki./ Pokazałyście, że nie jesteście wcale gorsze. A doświadczenie zapunktuje w przyszłym roku.
Stanisław Cywiński.
W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy zorganizować nie dzień, ale cały tydzień pod hasłem: „ Życzliwości i uprzejmości nigdy za wiele.”
Jest to święto, które można obchodzić, nie robiąc nic szczególnego – wystarczy jeden uśmiech i kilka miłych słów. „Życzliwym być – to jest prosta sprawa… Życzliwym być – każdemu wypada…” – pod takim hasłem Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole obchody Tygodnia Życzliwości. Z tej okazji przesyłaliśmy sobie słoneczne uśmiechy, okazywaliśmy gesty dobroci, rozmawialiśmy o dobroci, zasadach kulturalnego zachowania, okazywaliśmy sobie życzliwość.
Każda klasa wykazała wspaniałą inicjatywę związaną z życzliwością i tak powstawała ściana życzliwości, do której można było przypiąć karteczkę z ciepłym słowem skierowanym do wybranej osoby lub grupy. Przygotowane zostały stanowiska kulinarne, na których można było obdarować kogoś samodzielnie udekorowaną muffinką, podać witaminowy koktajl komuś, kogo lubimy albo sprawdzić się w qiuzach, zagadkach o życzliwości. Nie zabrakło też aktywności sportowych i współpracy z nimi związanych.
A uwieńczeniem tych zadań było wspólne piknikowanie przy kiełbasce, muzyce, grach planszowych i ruchowych.
Na co dzień, goniąc za różnymi sprawami, zapominamy czasem o takich gestach i zwykłym uśmiechu. A przecież, obdarowując życzliwością, sami doświadczamy przyjemności. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wypuścimy w świat, do ludzi, wróci do nas ze zdwojoną mocą.
Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta.
Z życzeniami życzliwości,
Kinga Wojcieszek
Anna Topolska
z
Samorządem Uczniowskim
W minionym tygodniu dwukrotnie odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Mazowieckim, z którą współpracujemy, a przede wszystkim miło spędzamy czas:)
Najpierw 11.05.br. z okazji imienin tej placówki złożyliśmy życzenia oraz-jak przystało na szkołę gastronomiczną-podarowaliśmy ciasteczka własnego wypieku.
Nie obyło się bez radości i chwil wzuszeń.
Postanowiliśmy też dwa dni później-wraz z klasą II TH-wziąć udział w niesamowitym spotkaniu autorskim. Dlaczego niesamowitym? Otóż autorami były dzieciaki ze szkoły w Święcicach, które napisały niezykle ciekawą książkę "Projekt pandemia". Mieliśmy przyjemność zadawania pytań autorom, słuchania ich reflekcji oraz otrzymania autografów.
Do zobaczenia w czerwcu!
Anna Topolska
PS. Już nie możemy się doczekać spotakania!
W dniu 03.05.2022 r. o godz. 12.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ożarowie Mazowieckim odbyła się uroczysta msza za Ojczyznę, po której wzięliśmy udział w patriotycznym koncercie i w historycznym pikniku.
We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe z terenu miasta i gminy Ożarowa Mazowieckiego w tym poczet Zespołu Szkół Nr 1 w Ożarowie Mazowieckim.
Obecni:
Opiekun młodzieży szkolnej
Edward Braszkiewicz
Piątkowe popołudnie dnia 29 kwietnia br. upłynęło na uroczystości pożegnania klasy kończącej szkołę, czyli IV TŻ.
Najpierw nastąpiła część oficjalna, czyli przejęcie poczrtu sztandarowego przez młodsze roczniki, pełne refleksji przemówienie Pani Dyrektor, Jagody Rybak oraz rozdanie świadectw i nagród naszym absolwentom.
Po części oficjalnej nastąpił powrót do lat minionych, "garści wspomnień" w postaci zdjęć i filmiku przygotowanego przez jednego z uczniów.
Czego Wam życzymy?
Idźcie przez całe życie z takim samym zapałem i entuzjazmem, jaki czujecie dziś, kończąc bardzo ważny etap swojej edukacyjnej przygody… Podsycajcie Waszą ciekawość świata. Nie rezygnujcie z marzeń i planów…
Anna Topolska,
wychowawca
Honorowy Krwiodawco - przyjdź w dniu 7 maja br. w godzinach 10.00 – 15.00 na parking przed Starostwem i podziel się swoją cząstką krwi. Krwiobus będzie czekał na Ciebie.
Czekają na Ciebie również atrakcje na 7 Pikniku Dar Serca, które znajdziesz tu dla siebie.
Ponad to członkowie Młodzieżowego Klubu PCK-HDK mogą otrzymać legitymacje członkowskie. Musisz posiadać małe zdjęcie oraz podać daty i ilości oddanej krwi.
Czekamy również na uczniów – wolontariuszy, którzy będą obsługiwali stoisko promocyjne naszej szkoły oraz pomagą organizatorom w zabezpieczeniu Pikniku.
Szczegóły znajdziesz na załączonym plakacie i u Prezesa Klubu PCK-HDK p. St. Cywińskiego
Powered by aSc EduPage