Zwyciężczyniami tegorocznej edycji konkursu zostają:
L. Pogoda i O. Pieńkos z klasy I LB.
Gratulacje
Anna Topolska,
organizator
Zwyciężczyniami tegorocznej edycji konkursu zostają:
L. Pogoda i O. Pieńkos z klasy I LB.
Gratulacje
Anna Topolska,
organizator
To kolejne już lekcje z cyklu zajęć w ramach programu Erasmus +. Przenieśliśmy się do starożytnej Grecji, odwiedziliśmy pionierów dowodów i weszliśmy w ich abstrakcyjny świat. Była układanka planszowa z zastosowaniem twierdzenia Talesa, karta pracy oraz filmiki i prezentacje ukazujące dokonania wielkich greckich uczonych. Pracy w grupie towarzyszyły niezwykłe emocje odkrywców, radość z odnoszonych sukcesów i wzajemna współpraca.
Lidia Kałużna
W piątek, 13.10.2023r., w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia!
Ciekawostka: Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Z WIZYTĄ W ŚWIECIE STAROŻYTNYCH GREKÓW
Dzisiejszą lekcją rozpoczęliśmy cykl zajęć w ramach programu Erasmus +. Tym razem przenieśliśmy się w świat rozrywek starożytnych Greków. Zawitaliśmy do teatru antycznego, świata igrzysk olimpijskich czy gimnazjonu, a na koniec ucztowaliśmy na sympozjonieJ Uczniowie wykonali też quizy i rozwiązali krzyżówki. Oprócz dawki wiedzy była też dobra zabawa, bo jak mawiał I. Krasicki: „Uczyć-bawiąc”…
Anna Topolska
Informujemy, że od 02.10.2023 r. rozpoczyna się drugi etap rekrutacji w ramach realizacja projektu zagranicznej mobilności edukacyjnej Erasmus+.
Druga edycja rekrutacji skierowana jest do uczniów, którzy w roku szkolnym 2023/24 uczęszczają do klas pierwszych Zespołu Szkól nr 1 w Ożarowie Mazowieckim. Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a kierunkiem podróży jest Grecja.Wyjazd wyłonionych w procesie rekrutacyjnym 44 uczniów odbędzie się w dniach 29.10 - 11.11.2023 r.
Formularz oraz regulamin rekrutacji dla uczniów klas pierwszych dostępny jest na stronie naszej szkoły w zakładce Erasmus+ .
Wypełnione formularze rekrutacyjne należy dostarczyć do sekretariatu szkoły do 06.10.2023 r.
Jak obchodziła go nasza szkoła? Dobrze się bawiąc!
Uczniowie przygotowali w języku angielskim plakaty z ciekawymi informacjami i qr kodami dotyczącymi Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji, Polski, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Grecji i Turcji. I dużo z nich się dowiedzieli, bo poradzili sobie z quizem onlinowym. I mieli jeszcze okazję posmakować potraw z tych krajów.
Mniam! Sami zobaczcie na zdjęciach.
Zespół Szkół nr 1 w Ożarowie Mazowieckim ma przyjemność poinformować, że od 25.09.2023r. rozpoczyna się realizacja projektu w ramach zagranicznej mobilności edukacyjnej Erasmus+.
Ze względu na praktyki uczniowskie odbywające się w czasie realizacji projektu oraz kryteria naboru, ta edycja projektu skierowana jest do uczniów, którzy w roku szkolnym 2023/24 uczęszczają do klas: 2BSI, 2TŻ, 2LO, 3TŻ, 5TŻ.
Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a kierunkiem podróży jest Grecja. Wyjazd wyłonionych w procesie rekrutacyjnym 44 uczniów odbędzie się w przedziale czasowym 29.10 - 11.11.2023 r.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji zostały opublikowane na szkolnej tablicy ogłoszeń oraz udostępnione w załącznikach na stronie internetowej naszej szkoły.
W dniu 20.09.2023 roku uczniowie klas I LOB i IV TH wraz wychowawcami Panią Magdaleną Król-Dudą i Panem Edwardem Braszkiewiczem zwiedzali piwnice Pałacu Saskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Następnie udali się na Stare Miasto i pod Zamek Królewski w Warszawie poznając historię tych miejsc.
Przygotował
Edward Braszkiewicz
W ramach 30 Akcji Sprzątania świata postanowiliśmy posprzątać lokalny park niedaleko szkoły. Po zebraniu śmieci w Ołtarzewie, delektowalismy się wspólnie spędzanym czasem i urokiem miejsca oraz pogody. Obowiązkowy był też grill z różnymi przysmakami.
Kto jak kto,ale Nasi uczniowie potrafią się bawić i być kreatywni!
Obchodziliśmy dziś to nietypowe święto,a prace młodzieży były twórcze i pomysłowe 🙂
Anna Topolska wraz z SU
„- Panno Justyno! – zaczął Jan – niech pani echu powie te imię, które dla pani najmilsze jest na świecie! Proszę, proszę, na wszystko proszę zawołać tego, kto dla pani miły!… (…)
– Janku!”
Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”
9 września 2023 roku w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku dołączyliśmy do akcji zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Mazowieckim i razem byliśmy na weselu w Bohatyrowiczach. Dwaj uczniowie- Wojtek i Dawid z klasy 4 TŻ-wcielili się w role chłopów- weselników.
Cały klimat powieści oddały nie tylko wspaniałe dialogi, ale też wystrój i dbałość o każdy szczegół dekoracji oraz strojów, a także dwie wystawy w klimacie „ Nad Niemnem”.
Dziękujemy za zaproszenie do udziału w akcji. Mamy nadzieję, że do zobaczenia… za rok!
Anna Topolska
W dniu 9 września 2023 r miały miejsce na cmentarzu wojennym w Ołtarzewie uroczystości z okazji 84 rocznicy Bitwy Ołtarzewskiej. W tym dniu mieszkańcy z okolic Ożarowa i Ołtarzewa uczcili w uroczysty sposób pamięć o swych bohaterach. Uroczystości zostały uwieńczone symbolicznym złożeniem kwiatów na grobach bohaterów, modlitwą i apelem poległych.
Z tej okazji na Cmentarzu Wojennym w Ołtarzewie odbył się uroczysty Apel Poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na zaproszenie Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pana Pawła Kanclerza na uroczystość przybyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, administracji państwowej, duchowni oraz delegacje szkół z pocztami i mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego. Po wystąpieniu Burmistrza, modlitwie oraz Apelu Poległych żołnierze oddali potrójną salwę honorową. Uroczystość na cmentarzu zakończyło odegranie utworu „Śpij Kolego”.
Natomiast nie odbyła się kolejna edycja widowiska historycznego pt. „Bitwa Ołtarzewska 1939”. W której w poprzednich latach występowali pasjonaci historii i militariów prezentując krótki epizod walki Armii Łódź na terenie naszej gminy z dnia 13 września 1939 roku. Rekonstrukcja była organizowana przez Stowarzyszenie Historyczne PATRIA. Do udziału w tej inscenizacji zaproszono też Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Organizatorzy wprowadzali zgromadzoną widownię w nastrój tamtych czasów zaczynając od głośnego sygnału syren oraz od pojawienia się gazeciarzy rozdającym widzom Kurier Codzienny opisujący zbrojną napaść Niemców na Polskę. Atmosferę wojny poczuliśmy dzięki zastosowaniu środków pirotechnicznych oraz pojawieniu się na terenie inscenizacji żołnierzy z bronią i pojazdów z epoki, a potyczki i zmagania walczących można było śledzić niemalże na wyciągnięcie ręki. Przez kilkadziesiąt minut mogliśmy uczestniczyć więc w żywej lekcji historii naszych dziejów. Szczególnie duży podziw musiało wzbudzać umundurowanie i uzbrojenie oraz wyposażenie naszych strzelców konnych. Sekcja niemiecka GRH 9 PSK prezentowała zbudowaną przez siebie i cieszącą się wielkim zainteresowaniem replikę niemieckiego samochodu pancernego KFZ – 13. Niecodziennych wrażeń dostarczyła scena palenia się w/w samochodu.
Działania wojenne opisał również poeta Władysław Broniewski we fragmencie wiersza pt.
„Bagnet na broń”
Kiedy przyjdą podpalić dom,
ten, w którym mieszkasz - Polskę,
kiedy rzucą przed siebie grom
kiedy runą żelaznym wojskiem
i pod drzwiami staną, i nocą
kolbami w drzwi załomocą -
ty, ze snu podnosząc skroń,
stań u drzwi.
Bagnet na broń!
Trzeba krwi!
Przygotował
mgr Edward Braszkiewicz
Z radością informujemy, że Nasza Szkoła otrzymała Akredytację w sektorze Edukacja Szkolna w ramach programu ERASMUS+.
W ramach projektu nasi uczniowie będą mieli możliwość doskonalenia języka obcego oraz rozwoju osobistego podczas wyjazdów do szkół partnerskich za granicą. Projekt przewiduje również wyjazdy grupy nauczycieli na zagraniczne szkolenia metodyczne.
W lutym 2023r. rozpoczęliśmy współpracę
z Wydziałem Żywienia Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
w Warszawie
Zapraszamy na uroczystość zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023,
która odbędzie się 23 czerwca 2023r. o godz. 10.00 na sali gimnastycznej.
Film animowany, przygodowy czy dokumentalny? To od naszych uczniów i ich upodobań zależało, jaki rodzaj kina wybiorą w swoje Święto. Do tego pyszne przekąski przygotowane przez każdą klasę:) Filmowy Dzień Dziecka był miłą okazją do relaksu i spędzanie mniej tradycyjnie czasu w szkolne placówce.
Zapraszamy do fotorelacji!
Anna Topolska z SU
Nie zwalniamy tempa w Naszej szkole! Dziś z okazji akcji "Cała Polska czyta dzieciom" uczniowie 3TŻ5 i 4TŻ5 razem z Biblioteką Publiczną w Ożarowie Mazowieckim czytali i bawili się z przedszkolakami z sąsiedzkiego " Magicznego Ogrodu",czyli Przedszkola nr 2. Były wspaniałe emocje, wiele radości i zabawy oraz ciekawych myśli. Dziękujemy za zaproszenie!
Anna Topolska
W dniu 19.05.2023 roku klasy III TH i III TŻ wraz z wychowawcami Edwardem Braszkiewiczem i Wiesławą Mordzonek były na wycieczce do muzeum Żydów polskich „Polin” w Warszawie. Wycieczkę zorganizowała psycholog Pani Kinga Wojcieszek w ramach akcji „Żonkile” upamiętniającej osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania w getcie w Warszawie.
Edward Braszkiewicz
Wiesława Mordzonek
Kinga Wojcieszek
Powered by aSc EduPage